Bezpieczne wojaże

16 marca 2016

To oczywistość: na co dzień trzeba mieć podczas jazdy dowód rejestracyjny, prawo jazdy i dokument ubezpieczenia pojazdu. Wyjazd poza Polskę wymaga nieco więcej "biurokracji". I koniecznie trzeba mieć ze sobą telefon.

 Przed wyjazdem za granicę należy zrobić kilka ważnych rzeczy:

- sprawdzić ubezpieczenie swojego pojazdu,

- ubezpieczyć siebie i osoby towarzyszące od nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia za granicą,

- to samo tyczy sprzętu, który nam towarzyszy np.: narty, rower, elektronika,

 Lektura obowiązkowa

Zacznijmy od ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej tzw. OC, które chroni nas od kosztów związanych z wyrządzeniem szkód osobowych i rzeczowych osobom trzecim.

1. Ubezpieczenie OC wystawione w Polsce jest ważne na terenie Unii Europejskiej oraz w niektórych innych krajach: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Serbia

Uwaga !

Planując podróż, należy sprawdzić, czy będziemy tranzytem lub docelowo w kraju, który nie jest wymieniony powyżej - tam będzie wymagane ubezpieczenie tzw. systemu Zielonej Karty. Do systemutego należą : Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Mimo to zdarza się, że na granicy np.: (z Rosją) trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie lokalne.

Podsumowując: należy sprawdzić ważność naszych polis - w szczególności OC (oraz Zielonej Karty). Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie, będziemy narażeni na nałożenie kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a co gorsze będziemy musieli sami pokryć wyrządzone przez siebie szkody. Pragnę zaznaczyć, że wysokość roszczeń, zwłaszcza za granicą, może być bardzo wysoka.

2. Autocasco - ubezpieczenie od uszkodzenia pojazdu lub jego kradzieży
Ubezpieczenia Autocasco (AC) jest ubezpieczeniem dobrowolnym, może natomiast być nieocenione podczas naszej zagranicznej podróży. AC różni się od OC przede wszystkim tym, że pokrywa koszty naprawy samochodu nawet w sytuacji, gdy do kolizji lub wypadku dojdzie z naszej winy. W zależności od wybranego wariantu, chroni nas ono zarówno w przypadku drobnych szkód (stłuczki, szkody parkingowej, wandalizm), jak i większych, obejmujących całą wartość samochodu (np. kradzież, pożar, poważny wypadek).
Gdy chodzi o wyjazd za granicę sugerowałbym wybrać najszerszy dostępny wariant ubezpieczenia. Wbrew pozorom, ryzyko kradzieży w Polsce jest mniejsze niż w wielu krajach Europy, np.: Włoszech, Hiszpanii, Norwegii, czy nawet Szwajcarii.
W przypadku zaistnienia tzw. zdarzenia kontaktujemy się z infolinią ubezpieczyciela i postępujemy zgodnie zaleceniami. Przypadki są różne, więc zawsze ustalamy indywidulnie procedurę w zależności od zdarzenia, kraju i wariantu ubezpieczenia.


3. Assistance - chyba naj mniej doceniany produkt (wg mnie niezwykle istotny)

Ubezpieczenie Assistance jest bardzo wygodnym rozwiązaniem na wypadek wszelkich sytuacji awaryjnych, które mogą spotkać nas podczas podróży: począwszy od pomocy w razie awarii pojazdu lub wypadku, przez holowanie samochodu do serwisu, wypożyczenie auta zastępczego, zapewnienie hotelu, po opiekę medyczną i prawną.

Często barierą jest znajomość języka, nieznajomość procedur, przepisów i realiów, dlatego ważną rolą ubezpieczyciela jest zorganizowanie pomocy, a następnie pokrycie jej kosztów.

Ubezpieczyciel w danym kraju korzysta z wsparcia komisarzy, którzy pomogą w naszym ojczystym języku.

Pamiętajmy, że ubezpieczyciele korzystają ze sprawdzonych, profesjonalnych partnerów, którzy często działają dla wielu firm. Mają liczne kontakty z hotelami , adwokatami, placówkami medycznymi przez co ich działania są niezwykle sprawne.

W przypadku małych kwot możemy regulować rachunki sami, a po powrocie ubezpieczyciel zwraca nam poniesione koszty. Uwaga: każde działanie należy wcześniej uzgodnić z ubezpieczycielem telefonicznie.

Ważne jest aby zapoznać się wyłączeniami, które znajdują się ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

- limit kilometrów holowania za granicą,

- naprawa na miejscu lub holowanie do najbliższego punktu naprawy,

- limity kwotowe.

Pamiętajmy, że pojazdy starsze lub z większym przebiegiem ulegają statystycznie częstszym awariom.

Dobre ubezpieczenia ASS możemy kupić w cenie 200-400zł, jeśli masz tańsze - zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia, który ono obejmuje.

4. Koszty leczenia (KL) i Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

Koszty leczenia - ubezpieczenie to chroni nas przed koniecznością pokrywania wydatków związanych z ewentualnym leczeniem poza Polską. Gwarantuje też zwrot kosztów poniesionych w związku z nagłą chorobą i nieszczęśliwym wypadkiem. Zapewnia nam pokrycie przez ubezpieczyciela , kosztów zakupu lekarstw i środków opatrunkowych, leczenia szpitalnego, transportu do szpitala, konsultacji medycznych, zakupu protez i okularów, które uległy zniszczeniu w wypadku, a także kosztów opieki medycznej.
Zwróćmy uwagę na sumy ubezpieczenia i limity. Czym większa suma ubezpieczenia, tym lepiej. Nie kupujmy produktów z sumami mniejszymi niż 200.000 PLN

Ubezpieczyciele proponują pakiety, które posiadają rozmaite produkty: koszty leczenia, odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, ochronę prawną, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sprzętu sportowego itd. Warto wybrać taki pakiet. Ma on szeroki zakres, a wyższe jego warianty mają odpowiednie sumy ubezpieczenia.

Komercyjnie - znaczy pewniej?

Posiadanie EKUZ nie zapewnia bezpłatnego leczenia w prywatnych przychodniach i szpitalach. Poza tym trzeba pamiętać, iż posiadanie EKUZ nie gwarantuje osobom poszkodowanym zwrotu takich kosztów, jak np. koszty transportu medycznego zarówno w kraju zdarzenia, jak również transportu medycznego albo transportu zwłok do Polski.

EKUZ - zabezpiecza nas jedynie w takim zakresie , w jakim jest ono bezpłatne w danym kraju. Dlatego przed zagranicznym wyjazdem należy dodatkowo wykupić ubezpieczenie komercyjne.

 

Zapamiętaj!

Planując zagraniczne wojaże, powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Oto kilka rad, których zastosowanie pozwoli lepiej czuć się w podróży:

 • Sprawdźmy stan techniczny samochodu. Zadbajmy o właściwy poziom płynów eksploatacyjnych - oleju silnikowego, płynu chłodzącego i hamulcowego, płynu do spryskiwacza. Skontrolujmy działanie klimatyzacji. Sprawdźmy ciśnienie powietrza zarówno w oponach, jak i kole zapasowym. Skontrolujmy działanie oświetlenia samochodu.
 • Sprawdźmy, czy posiadamy wyposażenie awaryjne, które jest konieczne w danym kraju. W zależności od państwa powinniśmy mieć apteczkę, rękawiczki ochronne, komplet żarówek, odblaskową kamizelkę ochronną, a nawet komplet bezpieczników (np. na Słowacji, alkomat we Francji.)
 • Sprawdźmy terminy badań technicznych i przeglądów. Pierwsze obowiązkowe badanie techniczne wykonujemy po trzech latach od zakupu nowego samochodu, drugie po dwóch, a następnie co roku. Datę najbliższego badania technicznego znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętajmy też o przeglądach zalecanych przez producenta. Jeśli zbliża się jego termin lub do wykonania przeglądu zostało niewiele kilometrów, lepiej wykonać go przed urlopem.
 • Sprawdźmy termin ważności polisy OC oraz innych ubezpieczeń - nieopłacenie ich w terminie wiąże się z przykrymi konsekwencjami, a dokonanie przelewów z zagranicy czasem jest utrudnione.
 • Zapoznajmy się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym państwie - pozwoli nam to uniknąć mandatów (często bardzo wysokich).
 • Przygotujmy zgodę na korzystanie z pojazdu w języku polskim i angielskim (dotyczy pojazdów służbowych, w leasingu i w przypadku kiedy nie ma z nami właściciela pojazdu widniejącego w dowodzie rejestracyjnym)
 • Zaopatrzmy się w Europejską Karę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną przez NFZ. Znacznie uprości ona korzystanie z publicznej służby zdrowia za granicą. Wniosek o kartę można złożyć za pośrednictwem Internetu:www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wniosek-ekuz-wypoczynek
 • Trzymajmy w portfelu inne karty z informacjami mogącymi pomóc służbom ratunkowym w razie wypadku: I.C.E (in case of emergency), zawierającą dane kontaktowe osoby, która powinna być powiadomiona o wypadku; kartę z grupą krwi oraz oświadczenie woli (tzw. karta dawcy, tj. zgoda na pobranie narządów w razie śmierci).
 • W razie kolizji lub wypadku za granicą nigdy nie podpisujmy oświadczeń i dokumentów napisanych w języku, którego nie rozumiemy! Możemy z tego powodu mieć poważne kłopoty - prawne i finansowe.
 • sprawdźmy system opłat za autostrady (możemy wcześniej kupić winiety w Polsce)
 • Nie zapominamy o ubezpieczeniu naszych domów i mieszkań od wypadków losowych i kradzieży z włamaniem. (szczególnie naszej nieobecności)
 • Zróbmy sobie ksero dokumentów, które podczas zagubienia, kradzieży będą nam pomocne przy zgłoszeniu na policji lub w ambasadzie w celu uzyskania dokumentów tymczasowych. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.