RATOWNICZE PRZYPADKI A WYPRAW WYPADKI

15 marca 2016

Każda wyprawa, podróż, eskapada czy ekspedycja związana jest z udaniem się w nieznane, a zatem zapowiada nowe sytuacje, diametralnie różne od warunków nam znanych, bezpiecznego w miarę życia, które prowadzimy w oswojonym miejscu naszego zamieszkiwania. I o ile możemy się do każdej wyprawy rzetelnie przygotować, i w ten sposób oswoić ryzyko, to nigdy nie unikniemy okoliczności zaskakujących, wymagających improwizacji, a zarazem potencjalnie niebezpiecznych.

W szczególności dotyczy to wszelkiego rodzaju wypraw offroadowych, eksploracji nieznanych kultur, krain i terytoriów, przemierzania przestrzeni odmiennych od świata asfaltu, gdzie niespoiste podłoża, błotniste parowy czy piaszczyste wydmy, przeszkody terenowe, zjazdy i podjazdy, same w sobie stanowią i zagrożenie, i wyzwanie.

Niejednokrotnie miejsca te będą oddalone od infrastruktury komunikacyjnej i medycznej, co postawi nas w sytuacji oderwania i osamotnienia wobec napotykanego niebezpieczeństwa i przed koniecznością samodzielnego radzenia sobie w razie wypadków. Jako ratownicy motocyklowi ukuliśmy powiedzenie, że: "Dobry ratownik, to zdrowy i żywy ratownik". Parafrazując można powiedzieć, że dobra wyprawa to szczęśliwa wyprawa, zakończona osiągnięciem zamierzonego celu, gdy wszyscy jej uczestnicy wrócą cali i zdrowi, w miarę bezboleśnie, żądni kolejnych wyzwań i ochoty do dalszych wypraw. Gdy także i w sprzęcie straty będą w granicach akceptowalnych kosztów.

Cykl tych artykułów pomyślany jest jako materiał do poznania, wykorzystania i refleksji, a pisanych przez doświadczonych ratowników motocyklowych R2 - Motocyklowego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Krakowa, którzy są wysyłani do najcięższych wypadków, gdzie czas dojazdu wynosi poniżej pięciu minut.

Ratowników doświadczonych mnogością i rozmaitością wypadków. Ratowników, a prywatnie uczestników wielu wypraw motocyklowych i offroadowych samochodowych po różnych kontynentach. Również zacnymi Land Roverami.

W tym miejscu można wyliczać długą listę zagrożeń zdrowotnych wynikających z uprawiania offroadu; wypadki komunikacyjne, choroby charakterystyczne dla danego miejsca i klimatu: zatrucia, poparzenia i toksyny, zranienia wynikające z obsługi i używania sprzętu offroadowego, wypadki wynikające ze zlekceważenia zasad bezpiecznego użycia strojów ochronnych i kasków, urazy mechaniczne powstałe w trakcie bieżących napraw zdefektowanych pojazdów, zagrożenia przy budowie przepraw, aż po skrajnie niebezpieczne zerwanie liny podczas obsługi wyciągarki.

Dlatego tak ważne w aspekcie zachowania zdrowia i życia, jest właściwe wyposażenie się przed każdą wyprawą w sprzęt medyczny i nabycie podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Ponieważ ratownictwo medyczne obarczone jest olbrzymim stresem i napięciem, a każdy nawet najlepiej wyszkolony ratownik musi w sytuacji kryzysowej działać pod presją czasu, ratownicze procedury i standardy medyczne pierwszej pomocy, stanowią pewne maksymalnie uproszczone algorytmy, które po prostu należy zdecydowanie, po kolei wykonać, w zależności od zaistniałej czy zastanej sytuacji.

Wszystkie te procedury ułożone są w łańcuchy następujących po sobie ogniw, łańcuchy przeżycia, a każdy z nich jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo, zatem warto, by wszystkie ogniwa łańcucha były stabilne i kolejno spełniały swoje zadania. W naszym wyprawowym łańcuchu przeżycia kolejne ogniwa to kompletnie wyposażona apteczka - wasza torba pierwszej pomocy, to wasze umiejętności udzielania pierwszej pomocy i predyspozycje danego ratownika.

Żeby być ratownikiem trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, głównie psychiczne, ale również fizyczne. Ci, którzy są ratownikami już się z tymi psychicznymi predyspozycjami urodzili, po prostu było to im dane, a oni to odpowiednio wzmocnili. Ale każdy może wytrenować podstawowe zabiegi ratujące życie, a także zdobyć wiedzę, jak postąpić w konkretnych przypadkach, gdy konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy, a przede wszystkim przyjąć postawę chęci udzielenia pomocy.

Cykl o ratownictwie w waszym miesięczniku, to pomysł na kurs pierwszej pomocy w pigułce, w formie algorytmów i łańcuchów. Podróżnik może po przeczytaniu każdy odcinek wyrwać i schować w swojej podróżnej apteczce.

Sytuacje zdarzających się wypadków nigdy nie są proste, oprócz operowania algorytmami, wymagają myślenia, improwizacji i opanowanej głowy. Potrzebny jest nam niezbędny sprzęt medyczny, dlatego w tym miejscu podpowiemy, co warto mieć w apteczce podróżnej. Lista ta oczywiście może być stale rozbudowywana, dotyczy wszakże wypraw samochodowych, więc wielkość torby z medykamentami, nie jest tak ograniczona, jak w przypadku wypraw motocyklowych. Spis poniższy jest spisem jakościowym, ilości i rozmiary należy uzależnić od liczby uczestników wyprawy i zaplanowanego czasu jej trwania. Jeśli uczestnikami waszych wypraw będą dzieci, sprzęt medyczny powinien być dobrany również do ich wieku. Zabierzcie lepiej więcej niż mniej.

Na koniec przypomnę, że torba apteczna i gaśnica, i czołówka powinny być zawsze pod ręką, do szybkiego użycia, jeśliby zaszła taka potrzeba. Nie zakopujcie ich na samym dnie bagażnika, pod wszystkimi bagażami i skrzyniami transportowymi.

Życzę, żeby nigdy nie były potrzebne.

 

WYPOSAŻENIE TORBY APTECZNEJ

1.Bezpieczeństwo własne ratownika i miejsca wypadku:

* rękawice ochronne nitrylowe, lateksowe, silikonowe

* okulary ochronne

* kamizelka odblaskowa

* sprawna gaśnica

* trójkąt ostrzegawczy

* sprawna latarka, czołówka

* raca świetlna

* nóż ratowniczy do cięcia pasów bezpieczeństwa i wybijania szyb samochodowych/

młotek bezpieczeństwa

* nożyczki

* folia nrc - folia termiczna złoto-srebrna

* maska twarzowa lub worek ambu

2.Wyposażenie medyczne:

* plastry bez opatrunku - taśma

* viscoplast jałowy, plastry z opatrunkiem - taśma

* gaziki, kompresy jałowe, opatrunki indywidualne

* gaziki nasączone alkoholem izopropylowym

* bandaże jałowe

* bandaże elastyczne

* chusta trójkątna

* codofix - elastyczna siatka opatrunkowa

* hydrożel na oparzenia, kompresy żelowe

* płyn do dezynfekcji rąk

* sól fizjologiczna NaCl - do przemywania

* szare mydło

* kołnierz ortopedyczny

* szyny Sam Splint - zwijana do usztywniania kończyn

* Anty Kleszcz - przyrząd od usuwania jadów owadów, skorpiona, żmij i kleszczy

* rurki U-G

* termofor

3.Przydatne medykamenty:

* krem z wysokim filtrem UV

* zasypka Alantan na odparzenia

* Clotrimazol - maść przeciwgrzybiczna

* Sulfacetamid - krople do przemywania oczu

* Calcium - wapno na ukąszenia, uczulenia

* węgiel medyczny czarny

* Rivanol - przemywanie ran

* Nifuroksazyd - na biegunki

* Altacet - tabletki/w sprayu do okładów na obrzęki

* lód w sprayu - Icemix

* Aspiryna - może być stosowana tylko przez osoby na niąnieuczulone!

* leki przeciwbólowe - jakie, według uznania

* leki przeciwgorączkowe - jakie, według uznania

* leki przeciwuczuleniowe - jakie, według uznania i wiedzy o swoich uczuleniach

* Oczar - żel łagodząco-kojący na stłuczenia i obrzęki

* Czosnek - dużo 

4.Defibrylator AED


Tekst: Jarosław Maj

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.