Sezon w pełni

16 marca 2016

Wielka Brytania jest znana nie tylko z dziwnego śniadania i specyficznego poczucia humoru, lecz głownie z Land Rovera. I choć właścicielem marki nie jest już firma z wysp, entuzjastów zielonego jaja nadal tu przybywa. I to właśnie dla nich co rok organizowane są różne zloty, spotkania i giełdy części.

Od wielu lat sezon wystawowy otwierano w maju imprezą sponsorowaną przez Land Rover International Magazine, lecz wielu uznało to za zbyt późny termin. I od kilku już lat pierwszą imprezą dla właścicieli Land Roverów jest styczniowa giełda części. Dla wszystkich tych, którzy odrestaurowują swoje auta oraz dla tych, którzy szykują się do kolejnego sezonu turystyczno wyprawowego jest to na zakupy czas idealny.

Nie trzeba długo czekać, bo już w lutym jest możliwość spotkania się na targach Donington 4x4 Show. Są to typowe targi dla wszystkich grup zainteresowanych szeroko pojętym offoradem, ale jak zwykle zdominowane przez firmy oferujące różnego rodzaju produkty, modyfikacje i ciekawe patenty związane z marką Land Rover.

Po chwili oddechu i przygotowaniu kolejnych list zakupów od kwietnia zaczyna się prawdziwy festiwal zlotów i mitingów. Aż dwa razy można spotkać się i poszukać części na 4x4 and Vintage Spares Day. W roku 2015 po raz pierwszy firma Bearmach, znana przede wszystkim z części do Land Roverów, przygotowała TheGreat British Land Rover Show- przez wielu potraktowany bardzo sceptycznie, ma duże szanse na pozostanie na stałe w kalendarzu imprez.

Maj - jak zwykle pod patronatem Spring Land Rover Show. I jest to pierwsze spotkanie "pod gołym niebem" w angielski długi weekend. A że pogoda na wyspach lubi być, jak kobieta - zmienna, zlot ten niesie ciekawe wydarzenia.

Pierwszy miesiąc lata, czerwiec to czas dla tych, którzy lubią historię. Znany wśród wszystkich posiadaczy starszych wersji zielonego jaja Dunsfold Collection Open Weekend. Tegoroczny zlot samochodów kolekcjonerskich zapowiada się bardzo ciekawie. Organizatorzy wysłali do większości klubów w całej Europie zaproszenie do zaprezentowania swoich perełek. No i my też tam będziemy. Niestety nie z żadnym samochodem z polskiej kolekcji, ale jako zaproszeni goście. Obiecuję ciekawą relację!  

Tydzień później - organizowany już od kilku lat Eastnor Land Rover Show. Tegoroczny zlot został przeniesiony z pięknie położonego terenu przyzamkowego Eastnor do Malvern. Miejmy nadzieje, że ta zamiana przyniesie korzyści zarówno wystawcom jak i odwiedzającym.

I na koniec miesiąca kolejna szansa powrotu do historii, czyli Land Rover Show - Heritage Centre.

W lipcu ostatnia okazja do spotkań przed sezonem wakacyjno-wyjazdowym - odbywa się tylko jeden zlot. Przez jednych uważany za największy na wyspach i w Europie, dla innych zlot dla "lansiarzy" i pseudo turystów. Mowa tu o Billing Land Rover Fest.

Po kilku tygodniach wakacji i jak zwykle wielu przygodach z naszymi landy-pupilkami, czas na spotkania przy grillu i oczywiście - piwku (bezalkoholowym!). Po raz kolejny zaprasza na swoją giełdę części 4x4 and Vintage Spares Day. Chwilę później, najciekawszy i największy w Europie zlot entuzjastów Land Roverów. Land Rover Owner International Show - Peterborough, bo o nim mowa, jest obecnie jedyną imprezą sponsorowaną przez Land Rover Owner Magazin. Każdy, nawet najbardziej wybredny poszukiwacz części, znajdzie dla siebie coś interesującego. Dodatkową atrakcją tego zlotu jest możliwość spotkania wszystkich klubów Land Roverów z całej Angli oraz wielu krajów Europy. Mamy cichą nadziej, że w tym roku pojawi się tam też polski element, np. LandKlinika.pl.

Do końca roku pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale to już czas bardziej przeznaczony na naprawy, przygotowania do kolejnego sezonu, czy też na okazjonalne spotkania w węższym gronie, jak np. organizowany przez klub londyński Rajd Lodnyn - Brighton.

Jak widać, w tym roku, odbędzie się wiele spotkań dla entuzjastów marki Land Rover. Tych, którzy lubią stare typy i chcą zobaczyć odrestaurowane pojazdy i tych, którzy lubią modyfikować swoje "landrynki" na extremalne pojazdy lub wyprawowe kampery. Znajdzie się też miejsce dla typowych seryjnych pojazdów.

Miejmy nadzieję, że już niedługo także nasz rodzimy kalendarz także będzie pełen spotkań i zlotów miłośników pojazdów rodem z Southill. Póki co - zapraszamy na pozostałe w tym roku spotkania na Wyspach Brytyjskich. 

Tekst i zdjęcia: Marcin Burzyński

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.